CNC یک مخفف انگلیسی از عبارت Computer Numerical Control است. این عبارت  به معنای کنترل رقمی رایانه‌ای است که مفهوم آن راهبری و کنترل ماشین آلات صنعتی با استفاده از رایانه (کامپیوتر) است. دستگاه سی‌ان‌سی ابزاری است که می‌تواند با استفاده از رایانه بر روی فلز یا چوب تغییراتی را ایجاد کند.

در این مقاله قصد داریم راجع به دستگاه سی ان سی، انواع این دستگاه و در ادامه ایمنی و طرز کار دستگاه CNC توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

دستگاه سی ان سی چیست؟

این دستگاه در واقع یک فرز صنعتی است که با  استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. این نرم‌افزارها دخالت انسان در برش و شکل دادن چوب را به حداقل می رساند. با استفاده از این دستگاه فرد می‌تواند تمام طرح‌های فرز کاری و ماشین کاری چوب را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مناسب آماده کند و باقی کارها را به عهده  دستگاه سی ان سی بگذارد.

دلیل احتیاج به دستگاه سی ان سی آن است که در تولید قطعات ظریف و ریز و  همین طور قطعاتی که در ساخت آن نیاز به دقت و اندازه گیری های بسیار بالایی  وجود دارد انسان ممکن است خطا کند اما این دستگاه با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری با کمترین خطای ممکن آن قطعات را به خوبی خواهد ساخت.  دستگاه CNC انواع متفاوت دارد که در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در خصوص  دستگاه سی ان سی چوب را با هم مرور کنیم. 

از این دستگاه در ساخت وسایل چوبی مانند کابینت و مبل، کارهای ظریف  مانند تندیس و قاب عکس و سایر وسایلی که با چوب می توان ساخت و نیاز به  ظرافت و دقت دارد استفاده می شود.

انواع دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می  شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار  باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده  شود.

دستگاه سی ان سی چوب عمودی

دستگاه برش چوب CNC عمودی سازگاری بالایی دارد و از قیمت پایین تری نسبت  به مدل افقی برخوردار هستند. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و  ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. حرکت عمودی این دستگاه باعث شده  برای دریل کاری و سوراخ‌کاری بهترین انتخاب باشد.

دستگاه سی ان سی چوب افقی

در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک  ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه‌های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. از این دستگاه به عنوان دستگاهی که می تواند زمان پروژه‌های بزرگ را کاهش دهد یاد می شود. این دستگاه نسبت به مدل عمودی دستگاه سی ان سی گران تر است اما با توجه به درخواست و کارایی بالا بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید آن می‌کنند.

این دستگاه دارای یک میز چرخشی یکپارچه است. این یکپارچگی به انعطاف پذیری بیشتر برای برش زاویه‌های پیچیده کمک می‌کند. بازوی بالایی استفاده شده در این دستگاه از هر دور طرف آربور دستگاه را مهار می کند. این  دستگاه‌ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری  نسبت به مدل افقی انجام دهند. همان گونه که گفته شد از سرعت بالاتری نسبت به مدل افقی نیز برخوردار هستند.

ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه های سی ان سی را می توان در میان دستگاه های امن طبقه بندی کرد.  البته این امنیت باعث نمی شود که در هنگام کار با این دستگاه دقت کافی را  نداشت. کوتاهی افرادی که با این دستگاه کار می کنند گاها می‌تواند فاجعه‌بار باشد و خطرات شدید جانی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. برخی از نکات باید در هنگام کار با این دستگاه رعایت شود.

از مهم ترین نکاتی که در هنگام کار با دستگاه سی ان سی چوب باید به آن دقت کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تماس دست با ابزار برشی دستگاه
  • عدم استفاده از ابزار های الکترونیکی برای سفت کردن مهره آربور
  • نصب ابزار برشی را برای آخرین مرحله تنظیم دستگاه بگذارید.
  • قطعات سنگین را با کمک دیگران جا به جا کنید.
  • برای تمیز کردن دستگاه حتماً آن را خاموش کنید.
  • دستور العمل های شرکت سازنده را به خوبی مطالعه کنید.
  • تجهیزات ایمنی را در هنگام کار با دستگاه فراموش نکنید.

نحوه کار و طراحی با دستگاه سی ان سی به چه شکل است؟

کار با ماشین سی ان سی در صورت داشتن اطلاعات کافی ساده است. برای کار  با این دستگاه ابتدا باید طرح مورد نظر را با استفاده از نرم افزارهای  گرافیکی مانند اتوکد یا تری دی مکس آماده کرد. طراحی آماده شده را بر مبنای  زبان برنامه نویسی G-Code آماده کرد و در اختیار نرم افزار دستگاه سی ان  سی قرار دهید. سپس با استفاده از صفحه کنترل، مشخصات لازم را وارد کنید و  دستگاه را روشن کنید. با روشن شدن دستگاه اسپیندل به حرکت در می‌آید و طرح  مورد نظر با استفاده از آن و ابزار برشی بر روی چوب حک خواهد شد.

جمع بندی

دستگاه سی‌ان‌سی ابزاری است که می‌تواند با استفاده از رایانه بر روی فلز یا چوب تغییراتی را ایجاد کند.این دستگاه در واقع یک فرز صنعتی است که با  استفاده از نرم افزارهای  کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. این نرم‌افزارها دخالت انسان در برش و شکل  دادن چوب را به حداقل می رساند. با استفاده از این دستگاه فرد می‌تواند  تمام طرح‌های فرز کاری و ماشین کاری چوب را با استفاده از نرم افزارهای  گرافیکی مناسب آماده کند و باقی کارها را به عهده  دستگاه سی ان سی بگذارد. از این دستگاه در ساخت وسایل چوبی مانند کابینت و مبل، کارهای ظریف  مانند  تندیس و قاب عکس و سایر وسایلی که با چوب می توان ساخت و نیاز به  ظرافت و  دقت دارد استفاده می شود.

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می   شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار   باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود.

در این مقاله همچنین راجع به ایمنی و طرز کار دستگاه CNC توضیح دادیم. امیدوارم مفید واقع شده باشیم.