در قسمت اول راجع به این که بلبرینگ چیست صحبت کردیم و حالا میخواهیم راجع به انواع بلبرینگ حرف بزنیم.

بیرینگ ها با توجه به انواع کاربرد بلبرینگ دسته بندی می شوند. برای مثال  مشخصه اصلی تمایز بین بیرینگ های شعاعی از بیرینگ های محوری راستای اعمال  بار اصلی به آنها می باشد. همچنین شکل اجزای غلتنده نیز نشانه اصلی تمایز  بین بلبرینگ ها و رولبرینگ ها می باشد. بلبرینگ ها بصورت کلی به دو دسته  بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می شوند. هر کدام از این نوع به دسته بندی دارند.

در ادامه با انواع بلبرینگ بهتر آشنا می‌شوید

معرفی انواع بلبرینگ

  • بلبرینگ های شیار عمیق
  • بلبرینگ های تماس زاویه ای
  • بلبرینگ های کف گرد (شامل: بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه، بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه)
  • بلبرینگ های خود تنظیم

بلبرینگ شیار عمیق 

کاربردی ترین بلبرینگ در صنعت، بلبرینگ های شیار عمیق یا Deep groove  ball bearings می باشند.  همانطور که از نام آن فهمیده می شود، در هر رینگ  یک شیار عمیق دایره ای با شعاعی برابر با شعاع ساچمه وجود دارد که توان تحمل بارهای شعاعی زیاد به همراه مقدار بسیار کم نیروهای محوری را به آن می  دهد. این ویژگی کاربرد وسیعی در صنعت را شامل این بلبرینگ کرده است. 

بهتر است بدانید:کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف

اندازه و تعداد ساچمه ها توسط معادلات مربوط و با توجه به الاستیسیته  رینگ ها محاسبه می گردد. رینگ داخلی پس از قرارگیری تمامی ساچمه ها، هم  مرکز با رینگ خارجی قرار می گیرد. پس از مرتب کردن ساچمه ها با فواصل منظم  در فضای بین رینگ ها می توان قفسه را روی ساچمه ها مونتاژ کرد. قفسه های دو  تکه که از پرسکاری ورق فولادی یا برنجی ساخته شده اند، در بلبرینگ های  شیار عمیق کاربرد دارند. نیمه های قفسه توسط پرچ یا خم کردن لبه های خار  مانند به هم وصل می شوند.

در این بلبرینگ گاهی  از قفس های پلاستیکی نیز استفاده می شود. در نمونه های پلاستیکی، لب های نگهدارنده قابل انعطافند تا براحتی و با فشار  داخل بلبرینگ و ساچمه ها چفت شوند.  نوع دو ردیفه این بلبرینگ قابلیت تحمل  بارهای خمشی را نیز دارد . همچنین بلبرینگ های شیار عمیق قابلیت باز شدن و  گریس کاری مجدد را ندارند.

بلبرینگ های شیار عمیق نوع  S

 اگر رینگ داخلی بلبرینگ های شیار عمیق دنباله داشته باشد، به آن بلبرینگ های شیار عمیق نوع s می گویند. در این نوع از بلبيرینگ که برای کاربردهای خاص ساخته می شود، به یک طرف رینگ داخلی، یک رینگ قفل کن خارج از مرکز نصب می شود و یا خود رینگ داخلی بلندتر طراحی شده و روی آن دو پیچ تنظيم قرار می گیرد.

این بلبرینگ ها حلقه آب بند لاستیکی دو طرفه و در مواردی هم زبان هایی  روی رینگ های داخلی هستند که  جهت حفاظت از حلقه آب بند استفاده می شود. در  این نوع بلبرينگ ها برای اینکه با چرخش داخل محفظه چدنی با فولادی مخصوص   بتواند خود را با اشکالات احتمالی تطبیق دهد، سطح خارجی رینگ بیرونی به شکل  کروی سنگ زده می شود. اشکالات احتمالی شامل عدم تراز بودن شفت یا اشکال  موقعیت قرارگیری بلبرینگ، تطبيق بلبرینگ ها عموما در ماشین آلات کشاورزی،  نوار نقاله ها و ماشین آلات ساختمانی می شود.

بلبرينگ های شیار عمیق با شیار جازنی

 این نوع بلبرینگ دارای ساچمه ها  هایی هستند که نمونه اولیه بلبرینگ  های شیار عمیق بدون شیار جازنی دارای آن می باشند .ساچمه ها را از طریق  شیارهایی که در یک طرف این بلبرینگ ها روی لبه هر دو رینگ داخلی و خارجی  هستند، جا زد. به دلیل اینکه در این نوع بلبرینگ شیارهای جازنی خارج خواهند  شد، جهت تحمل بارهای محوری زیاد مناسب نمی باشند. نوع بدون شیار جازنی  کاربرد بیشتری دارند. 

بلبرینگ خود تنظیم 

بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم ( Self-aligning ball bearings) قابلیت تنظیم در  شرایط ناهمراستایی شفت را دارند. بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم با ابعاد متوسط و  پر مصرف با حلقه آب بند با گریس کافی تا پایان عمر مفید  تولید می شوند.  این نوع بلبرینگ در ماشین آلات کشاورزی، نوار نقاله ها و .. استفاده شده  اند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ ای

در بلبرینگ تماس زاویه‌ای ( Angular contact ball bearings) رینگ داخلی و رینگ خارجی آن بطور نسبی با هم جابجا می شوند و باعث  قابلیت تحمل  بار  محوری و بار شعاعی به طور همزمان می شود. این بلبرینگ ها در انواع مختلف ۱۵  و ۲۵ و ۴۰ درجه تولید می شوند .در این نوع بلبرینگ هر چه مقدار زاویه تماس بیشتر باشد، قدرت تحمل بار محوری نیز بیشتر می شود.

بلبرینگ تماس زاویه ای به 3 دسته تقسیم می شود:

  • بلبرینگ تماس زاویه ایی یک ردیفه  (Single row angular contact ball bearings)
  • بلبرینگ تماس زاویه ایی دو ردیفه یا دوبل (Double row angular contact ball bearings)
  • بلبرینگ تماس زاویـــه ایی چهار نقطه تماس (Four-point contact ball bearings)

بلبرینگ ها‌ی تماس زاویه ای یک ردیف قادر به تحمل بارهای محوری  بالا هستند. این بلبرینگ ها به صورت O , X  یا پشت سر هم (طرح عمومی) مونتاژ می شوند.

بلبرینگ محور با زاویه تماس ۱۵ و ۲۵ درجه، بلبرینگ های دقیقی می باشند. از این بلبرینگ در تجهیزاتی با محور دوران دقیق و بدون لقی مانند کارگیر ماشین های ابزار (ماشین های تراش ، فرز و سی ان سی) استفاده می شود. این نوع بلبرینگ با زاویه‌ی ۱۵ درجه برای سرعت های بالا و با زاویه ۲۵ درجه جهت تحمل بارهای محوری بالا کاربرد دارند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای دو ردیفه مشابه بلبرینگ های تماس زاویه‌ایی یک  ردیفه با چیدمان O  و قادر به تحمل بارهای سنگین شعاعی و محوری می باشند.  این بلبرینگ ها در انواع بدون حلقه آب بند یا با حلقه آب بند و همچنین رینگ  داخلی آنها در دو نوع قابل جدا سازی و غیر قابل جدا سازی تولید می شوند.

بیشتر بدانید: قطعات دستگاه CNC

بلبرینگ کف گرد 

بلبرینگ کف گرد ( Thrust ball bearings) قادر به تحمل نیروهای محوری( و  نه شعاعی) بالا هستند. این نوع بلبرینگ که دو نوع یک طرفه و دو طرفه دارد،  براساس جهت تحمل بار نام گذاری شده است. به این صورت که بلبرینگ های کف گرد  دو طرفه قادر به تحمل بار محوری از بالا و پایینند، اما  بلبرینگ های کف گرد یک طرفه فقط قادر به تحمل بار محوری از یک سمت می باشند.