بلبرینگ یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تجهیزات و قطعاتی است که معمولا در  تمامی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف  گسترده است.

صنایعی که بلبرینگ بیشتر در آن‌ها کاربرد دارد عبارت‌اند از:

 • صنایع غذایی
 • صنایع فولاد
 • صنعت ساعت
 • صنایع دارویی و شیمیایی
 • صنایع پتروشیمی 
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع هوا و فضا
 • صنایع خودروسازی

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

بلبرینگ در صنایع غذایی


همانطور که می‌دانید از بلبرینگ در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار  می‌گیرد، یکی از این صنایع، صنعت غذا است که شاید باور نکردنی باشد، اما از  آنجایی که دو نوع بلبرینگ در این صنعت وجود دارد. یک نمونه آن بلبرینگ‌های  ضد زنگ ۴۴۰ و بلبرینگ‌های پلی استال است که نام دیگر این قطعه،  بلبرینگ‌های پلاستیکی است که به صورت گسترده‌ای در صنایع غذایی مورد  استفاده قرار می‌گیرند. این دست از بلبرینگ‌ها نیز معمولا با مواد خورنده و  مایعاتی مانند بخاری شوینده، درجه دمای بالا، آب و سایر عوامل دیگر روبرو  است.

بلبرینگ‌هایی که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند اغلب دارای  پوشش‌هایی از جنس فلز هستند و در برخی از موارد نیز دیده شده است که  پوشش‌هایی از جنس پلاستیک آب بند تشکیل شده‌اند. البته با توجه به شرایط  دمایی نسبتاً زیادی که این بلبرینگ‌ها از آب بند وایتون با گریس‌های مناسب  با این دما مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

از سایر کاربردهای این قطعه که در فضاهایی که بسیار خورنده است  بلبرینگ‌هایی وجود دارند که تماماً از جنس سرامیک یا از زیرکونیا یا  سیلیکون نیترید می‌باشند. در ضمن این دست از بلبرینگ‌ها نیز در دماهایی که  حرارت بسیار بالا است بسیار پرکاربرد می‌باشند.

بلبرینگ در صنایع فولاد


یکی از  صنایع بزرگ و تاثیرگذار در دنیا صنعت فولاد میباشد. در این صنعت عظیم وسایل  و ابزارآلات و موتورهایی را خواهید دید. که دائما در حال کار و چرخش  هستند.

این موتورها و ابزارآلات به جهت کارکرد مناسب و عملکرد صحیح از انواع مختلفی از بلبرینگ استفاده میکنند.

بلبرینگ در صنعت ساعت


یکی از صنایعی که در آن این قطعه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد صنعت  ساعت است که از بلبرینگ‌های مینیاتوری برای شفت‌هایی به کوچی ۰.۶ میلی متر  به کار می‌رود.
در این مرحله برای این که کمترین اصطکاک، ایجاد شود از بلبرینگ‌های  مینیاتوری استفاده می‌شود. البته باید با استفاده از روغن‌های مصنوعی با  حداقل چگالی، روغن کاری شود و یا بلبرینگ‌ها کاملاً خشک و عاری از روغن  کاری باشند. زمانی که بلبرینگ‌های کاملاً خشک هستند خوب است که از نوع ضد  خوردگی استفاده کنید.

بلبرینگ در صنایع دارویی و شیمیایی


بلبرینگ‌ها در صنایع دارویی و شیمیایی نیز کاربرد‌های بسیار دارند در  این صنعت از بلبرینگ‌های بسیار با کیفیت و مقاوم به خوردگی مورد استفاده  قرار می‌گیرد مثل استیل ضد زنگ گرید ۴۴۰، بلبرینگ‌های پلاستیکی و  بلبرینگ‌های سرامیکی می‌باشد که شما می‌توانید از آن در برابر فضا‌های  شیمیایی خورنده و یا محصولات دارویی مقاوم استفاده کنید.
در ضمن نیز می‌توانید برای مکان‌هایی که احتمال خورندگی بسیار زیاد وجود  دارد، مورد استفاده قرار دهید. همچنین با توجه به شرایط نامساعد جوی از  بلبرینگ‌های استیل گرید ۳۰۱۶ هم به کار می‌روند.
در صورتی که بخواهید این نوع قطعه را در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار  دهیم می‌توانید از بلبرینگ‌های که از جنس پلی استال یا همان پلاستیک هستند  که در برابر انواع الکل‌ها و کلرید‌ها بسیار مقاومت بالایی دارند و همچنین  بلبرینگ‌های پلی پروپیلن که در محیط‌های اسیدی و بازی می‌توانید از آن  استفاده کنید.

بلبرینگ در صنایع پتروشیمی

این صنایع  خاص همچون نفت، گاز و پتروشیمی از مهمترین و حساس ترین صنایع هر کشور به  حساب می آیند. قطعات مورد استفاده در این صنعت معمولا با کیفیت ترین و دقیق  ترین قطعات هستند. یکی از مهمترین و پرکاربردترین قطعاتی که مورد استفاده  قرار میگیرند بلبرینگ ها هستند.

در صنایع پتروشیمی ، نفت و گاز کدام بلبرینگ ها کاربرد دارند؟

 • بلبرینگ شیار عمیق (کاربرد عام)
 • رولبرینگ استوانه ای
 • رولبرینگ بشکه ای
 • رولبرینگ مخروطی (کاربرد خاص)

از جمله برترین مارک های مورد استفاده در این صنعت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مارک تیمکن TIMKEN در رولبرینگ های مخروطی

مارک FAG در رولبرینگ های بشکه ای

مارک SKF در بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها در صنایع پتروشیمی چه ویژگی دارند؟

با توجه  به محیط کاری خاصی که در این صنایع وجود دارد معمولا به کیفیت و دقت در  ساختار بلبرینگ ها باید توجه ویژه ای داشت. از طرفی با توجه به سخت بودن  شرایط تعمیر و تعویض معمولا از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

 • طول عمر بالا
 • کیفیت بالا
 • مناسب برای دماهای بالا (نسوز بودن در موارد خاص)
 • مناسب استفاده در کاربردهای با سرعت بالا (دو بالا بودن در کاربردهای خاص)
 • دقت بالا در طراحی و تولید
 • قابلیت تحمل بارهای سنگینچ

بلبرینگ در صنایع کشاورزی

 از کاربرد‌های دیگر بلبرینگ در صنعت کشاورزی این است که شما می‌توانید از  این قطعات در ماشین آلات کشاورزی مانند کمباین، موتور‌های پمپ آب،  ماشین‌های کاشت و برداشت و سایر وسایل و ابزار‌های دیگر کشاورزی به کار  بگیرید.

بلبرینگ در صنعت هوا و فضا

یکی از صنایع بسیار پرکاربرد که از بلبرینگ در آن استفاده می‌شود صنایع  فضایی است که می‌توان گفت از دقیق‌ترین و ظریف‌ترین صنایع در جهان می‌باشد.  در این صنعت که نیاز به دقت زیادی است در آن از وسایل و تجهیزاتی که بسیار  مهم و حساسیت بسیار زیادی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه که از  بلبرینگ‌های با کیفیت و استاندارد استفاده نشود باعث به وجود آمدن خسارات  جبران ناپذیری می‌شود که هزینه‌های زیادی را در پی خواهد داشت.

با توجه به میزان کیفیت و دقت بسیار زیادی بلبرینگ‌ها در صنعت فضا که  بسیار مهم و اثرگذاری است و در صورتی که کوچک‌ترین اشتباهی در تولید و ساخت  این قطعات به وجود بیاید می‌توانید خسارات سنگین و زیان آوری را در پی داشته باشد.

بلبرینگ در صنایع خودروسازی

در بیشتر موارد از بلبرینگ‌های کوچکی که در موتور‌های الکترونیک که در  کلیه خودروها مثل برف پاک کن‌ها، آینه‌ها، موتور الکتریکی صندلی، دینام و  شیشه‌های برقی کاربرد دارد.

در برخی از صنایعی که نیاز است از بلبرینگ ماشین سنگین و سایر بلبرینگ‌ها برای قطعات که حرکت آن‌ها آهسته یا کنترل شده است از  قبیل بلبرینگ‌های فرمان می‌توان با روان کننده‌های مخصوصی استفاده کرد تا  از میزان لرزش‌های آن تا حد زیادی کاسته شود و عملکرد نرم‌تری انجام شود.