کمپانی  SKF یک شرکت سوئدی تولید کننده بلبرینگ است که در سال 1907 در گوتنبرگ سوئد تأسیس شد. این شرکت تولیدکننده و تامین‌کننده بلبرینگ، انواع روانکاوها از جمله گریس، محصولات نگهدارنده، محصولات مکاترونیک، محصولات انتقال نیرو، و... است.

کمپانی  SKF بزرگترین تولید کننده بلبرینگ در جهان است و 44000 نفر را در 108 واحد  تولیدی به کار می‌گیرد. این شرکت بزرگترین شبکه توزیع کننده را در صنعت دارد و 17000 مکان توزیع کننده در 130 کشور دارد. SKF یکی از بزرگترین شرکت‌ها در سوئد و همچنین در جهان است.

تاریخچه کمپانی SKF

استوان  وینگویست، در زمانی که یک مهندس سی ساله بود و مسئولیت تعمیرات و نگهداری در Gamlestadens Fabriker را بر عهده داشت، از عملکرد بلبرینگ‌ها ناراضی بود. این بلبرینگ‌های سفت و سخت، وارداتی از آلمان بودند و اگر شفت‌های بلند روی ماشین آلات کارخانه نساجی اندکی دچار بی‌نظمی می‌شد، بلبرینگ‌ها بیش از حد گرم و خراب می‌شدند و تولید را متوقف می‌کردند.

در بهار سال 1907، وینگویست یک بلبرینگ خود تنظیم دو ردیفه با یک مسیر بشکه‌ای در حلقه بیرونی که دو ردیف ساچمه در داخل قرار داشت، تولید کرد. این امر به حلقه داخلی اجازه می‌دهد تا آزادانه در ارتباط با حلقه بیرونی تراز شود؛ بدون اینکه تأثیر منفی بر عملکرد یاتاقان بگذارد. از این رو توقف مکرر تولید از بین رفت.

16 فوریه 1907بود که وینگویست تقاضای ثبت اختراع سوئدی به شماره 25406 برای  بلبرینگ خود تنظیم چند ردیفه خود را ثبت کرد. حق ثبت اختراع در 6 ژوئن در  سوئد همزمان با اختراعات ثبت شده در 10 کشور دیگر اعطا شد. سه سال پس از  تأسیس SKF، این شرکت 325 کارمند و یک شرکت تابعه در انگلستان داشت. پس از آن، عملیات تولید در چندین کشور آغاز شد.

بهتر است بدانید:انرژی گاید

محصولات بلبرینگ و رولبرینگ SKF

بلبرینگ خود تنظیم SKF

بلبرینگ خود تنظیم SKF در صنایع بافندگی و ریسندگی استفاده می‌شود و قابلیت تنظیم خودکار تا زاویه حداکثر 3 درجه انحراف محور را دارد. حداقل اصطکاک ایجاد شده در این  نوع بلبرینگ موجب کاهش حرارت شده و امکان افزایش سرعت ماشین در چرخه‌های طولانی مدت را فراهم می کند.

 یکی از سری های تولیدی بلبرینگ خود  تنظیم SKF سری سیل یا بسته می باشد که از ورود گرد و غبار جلوگیری می‌کند. سری E با بهینه سازی طراحی بخش های داخلی، پتانسیل افزایش بار دینامیک تا میزان حداکثری را فراهم می‌آورد.

رولبرینگ سوزنی SKF

طراحی بهینه نگهدارنده و خود ساچمه‌های سوزنی، مانع از تجمع تنش در برخی نقاط خاص شده و سبب افزایش طول عمر این قطعه شده است. رولبرینگ سوزنی SKF در طرح‌ها و سایزهای مختلف برای هماهنگی با شرایط کاری مختلف ساخته شده است. دو سری پر کاربرد از رولبرینگ سوزنی SKF سری های IR و LR هستند که هر  دو به دو شکل با حفره‌های جریان روانکار و بدون حفره جریان روانکار تولید شده‌اند.

رولبرینگ مخروطی SKF

رولبرینگ مخروطی SKF با استفاده از ساچمه‌های بشکه‌ای تولید شده است که برای حمل بارهای شعاعی در هر جهت و برای حمل بار محوری فقط در یک جهت طراحی شده است. این نوع اغلب از روانکاری نوع گریس استفاده کرده و حداقل میزان اصطکاک را دارد.

بلبرینگ کف گرد SKF

بلبرینگ کف گرد SKF که هم به شکل تک ردیفه و هم به شکل دو ردیفه تولید می شوند، تنها برای حمل بار محوری طراحی شده و به هیچ وجه نباید در معرض بار شعاعی قرار بگیرد. اجزای این نوع بلبرینگ کاملا قابل جدا شدن بوده که برای نصب و حفظ و نگهداری بسیار مناسب می‌باشد. این نوع بلبرینگ در سری‌های بسیار متنوعی برای انواع ماشین آلات تولید شده است.

رولبرینگ بشکه‌ای SKF

رولبرینگ بشکه‌ای SKF اغلب به شکل 2 ردیفه تولید می‌شود و دارای یک حلقه بیرونی منحنی و دو حلقه درونی زاویه‌دار می باشد. این نوع مانند بلبرینگ خود تنظیم، قابلیت تنظیم زاویه اتصال را دارد. رولبرینگ بشکه‌ای قابلیت بالایی در حمل بار داشته و در هر دو جهت شعاعی و محوری عملکرد مناسبی دارند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای SKF

این  نوع بلبرینگ به گونه ای طراحی شده است که زاویه قرارگیری حلقه‌های درونی و بیرونی در راستای نیروی واردشده، قابل تنظیم باشد. بلبرینگ تماس زاویه‌ای SKF از نوع شعاعی بوده اما قابلیت حمل بارهای ترکیبی شعاعی و محوری را دارد. این نوع به صورت تک ردیفه، دو ردیفه و چهار نقطه ای طراحی می شود.

بلبرینگ شیار عمیق SKF

بلبرینگ شیار عمیق SKF از سایزهای مینیاتوری مورد استفاده در ماشین آلات پزشکی و حتی ساعت‌ها تا سایز‌های بزرگ صنایع وجود دارد. بلبرینگ شیار عمیق این برند با شماره فنی 6008، قطر داخلی 40 میلیمتر و  قطر خارجی 68 میلیمتر با دقت  (ABEC5) تولید می‌شود. این نوع میزان اصطکاک بسیار کمی دارد و برای کار در دماهای بالا نیز مناسب است.

بیشتر بدانید: ریل و واگن

جمع بندی

کمپانی  SKF بزرگترین تولید کننده بلبرینگ در جهان است که موسس آن استوان وینگویست می‌باشد که آن را در سال 1907 در گوتنبرگ سوئد پایه گذاری کرد.

از محصولات این شرکت می‌توان به بلبرینگ خود تنظیم، رولبرینگ سوزنی، رولبرینگ مخروطی، بلبرینگ کف گرد، رولبرینگ بشکه‌ای، بلبرینگ تماس زاویه‌ای و بلبرینگ شیار عمیق اشاره کرد.

شرکت صنعتی تن زره، برای خرید انواع بلبرینگ SKFشما را راهنمایی کرده و با تضمین محصولات این برند خیال شما را از بابت یک خرید مطمئن راحت می‌کند.