اصطکاک همواره در زندگی ما وجود دارد و تصور دنیای بدون آن امکان پذیر  نیست. بدون آن دویدن، راه رفتن و یا حتی ایستادن روی دو پا دشوار به نظر  می‌آید. برای رانندگی نیز به اصطکاک نیاز داریم. وجود آن‌ها در بسیاری از  بخش‌ها ضروری است. با این حال زمانی که صحبت از ماشین آلات کارخانه‌ها و  مواردی مشابه می‌شود، اصطکاک شبیه به شمشیر دو سویه‌ای است که ممکن است هم  در نقش دوست ظاهر شود و هم در نقش دشمن.
اگر بخشی از کار شما روغن کاری ماشین آلات کارخانه است، احتمالا می‌دانید  که اصطکاک بیش از حد باعث می‌شود که عمر مفید بلبرینگ‌های نورد کاهش یابد.  روغن کاری یاتاقان‌های عناصر نورد یکی از کارهایی است که باید به درستی انجام شود.
مسئله‌ای که وجود دارد این است که ۴۰% یاتاقان‌ها هرگز در چرخه زندگی خود،  عمر چندانی ندارند و شیوه‌های بد روانکاری، گاهی علت اصلی کاهش طول عمر  مفید بلبرینگ صنعتی می‌باشد.

به منظور کاهش سطح اصطکاک از گریس کاری استفاده می‌شود و رعایت منظم این  مفهوم بسیار اهمیت دارد. با اجتناب از سه اشتباه متداول هنگام روغن کاری  بلبرینگ صنعتی می‌توانید زمان مناسبی را برای این کار در نظر داشته باشید.
اینکه بدانید از چه مقدار گریس استفاده کنید، باعث می‌شود که سلامت کلی بلبرینگ‌های صنعتی خود را تامین کنید.

بهتر است بدانید:بلبرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

سه اشتباه در روغن کاری بلبرینگ صنعتی

سه اشتباه در روغن کاری بلبرینگ صنعتی عبارت است از:

  1. روغن کاری بر اساس زمان
  2. روانکاری بیش از حد
  3. عدم استفاده از ابزار مناسب

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

۱. روغن کاری بر اساس زمان

نحوه تشخیص خرابی بلبرینگ کلاچ به تخصص نیاز دارد، روانکاری بلبرینگ‌ها به صورت یک بار در هفته یا یک بار  در ماه، کار معقولانه‌ای به نظر می‌رسد. به علاوه انجام تعمیرات و نگهداری  برنامه ریزی شده و منظم نیز، اساس کار به شمار می‌آید.

به منظور کاهش اصطکاک، یاتاقان‌ها نیاز به گریس دارند. تا زمانی که روان  کننده مورد نظر کار را به خوبی انجام دهد، دیگر نیازی به تغییر آن و یا  اضافه کردن مواد دیگر نخواهد بود. برای روانکاری بلبرینگ صنعتی بهتر است که  سطح سایش را با ابزار مناسب کنترل و اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که  زمان مناسبی را برای این کار در نظر گرفته‌اید.

۲. روانکاری بیش از حد

فرایند نگهداری و تعمیرات بلبرینگ‌  باید به درستی انجام گیرد، دومین اشتباهی که بهتر است از آن جلوگیری کنید،  اضافه کردن بیش از حد روغن در هنگام گریس بلبرینگ است. این کار باعث  می‌شود که عناصر نورد برای خارج کردن روغن اضافی کار بیشتری انجام دهند، در  نتیجه برخلاف چیزی که انتظار دارید، اصطکاک و گرمای بیشتری تولید می‌شود.

افزایش اصطکاک و فشار ناشی از گریس کاری بیش از حد، باعث می‌شود که دمای  بلبرینگ افزایش یابد. این گرما می‌تواند اثربخشی روان کننده را کاهش داده و  باعث جداسازی روغن شود. بهتر است که به میزان لازم از روغن برای روانکاری  بلبرینگ استفاده کنید. برای آنکه بدانید مقدار مناسبی گریس اضافه شده است،  لازم است که با نظارت بر میزان اصطکاک توسط ابزار و تجهیزات لازم، این کار  را انجام دهید. به صدایی که از سمت بلبرینگ ایجاد می‌شود گوش دهید و همزمان  اصطکاک را با میزان روغن کاری انجام شده اندازه بگیرید.

۳. عدم استفاده از ابزار مناسب

از آنجایی که ماشین آلات در کارخانه‌ها و در بخش صنعت از اهمیت زیادی  برخوردار هستند، لازم است که اقدامات نگهداری به صورت منظم بر روی آن‌ها  انجام شود. از این رو تنها اکتفا به بخش شنیداری گوش‌ها درباره خرابی‌های  احتمالی ناشی از بلبرینگ ماشین آلات راه سازی منطقی نیست. به این دلیل که لازم است از تجهیزات و ابزار مناسب برای آن‌ها استفاده شود.
مسئله این است که هیچ دو نفر به صورت مشابه و یکسان صداها را نمی‌شنوند. از  این رو محدود کردن روانکاری بلبرینگ ماشین آلات صنعتی به شنیده‌ها، ممکن  است در نهایت باعث بروز مشکل در آن‌ها شود. از این رو توصیه می‌شود که از  تجهیزات و ابزارهای دقیق برای اندازه گیری گریس استفاده شود تا بتوانید با  بررسی وضعیت دقیقی که ارائه می‌دهند، درباره روانکاری هر یک از دستگاه‌ها  تصمیم گیری کنید.

مزایای روغن کاری در زمان مناسب

روانکاری بلبرینگ با استفاده از ابزار دقیق، مزایای قابل توجهی را ارائه  می‌دهد، به شکلی که این کار بر اساس تاریخ و تقویم، نمی‌تواند نتیجه  دلخواهی داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت که روانکاری بلبرینگ یک هدف  اصلی است تا یک لایه نازک ران بین عناصر نورد و بخش کشو که باعث کاهش  اصطکاک می‌شود، ایجاد شود. به همین دلیل منطقی است که بهترین راه را برای  تعیین نیازها روغن کاری دستگاه در نظر بگیرید و آن را محدود به تاریخ‌هایی  که از پیش مشخص شده است، ننمایید.

بهینه سازی فرایند روغن کاری بلبرینگ ماشین آلات با استفاده از تجهیزات  دقیق منجر به کاهش قابل توجه مصرف گریس خواهد شد. داشتن یک برنامه مشخص  موجب پیاده سازی برنامه‌های تمیز نگه داشتن دستگاه، نمونه برداری و جلوگیری  از مخلوط کردن گریس با موارد دیگر می‌شود.

دستگاه‌هایی که به درستی روانکاری می‌شوند، برای کار نیاز به انرژی  کمتری دارند. با این روش گرمای کمتری تولید می‌شود و در نتیجه سایش دیرتر  اتفاق می‌افتد. در نهایت عمر ماشین آلات افزایش می‌یابد.

دلیل واقعی برای بهینه سازی فرایند روغن کاری، افزایش عمر بلبرینگ‌ها با  اطمینان از مقادیر مناسب گریس است. هنگامی که همه چیز طبق برنامه در حال  اجراست، اپراتورها وقت کمتری را برای روانکاری دستگاه‌ها صرف می‌کنند. از  این رو فرایند کلی کار بهینه می‌شود.

در نهایت با مشاهده وضعیت روانکاری ماشین آلات خود، می‌توانید داده‌های  زیادی را درباره آن‌ها جمع آوری کنید و به کمک وارد کردن آن‌ها در نرم  افزارهای مربوطه و تخصصی، زمان روانکاری هر یک را به دست آورید و این کار  را به صورت دوره‌ای یعنی هفته‌ای یکبار انجام دهید.

بهتر است بدانید:انواع بلبرینگ

از آنجایی که ماشین آلات یک کارخانه، سرمایه‌های مهم و ارزشمندی به شمار  می‌آیند، بسیار مهم است که درباره آن‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید تا  بتوانید به خوبی اقدامات نگهداری و تعمیرات را بر روی هر یک پیاده کنید. به  کمک این برنامه‌ها زمان سایش و فرسودگی ماشین آلات به کندی اتفاق می‌افتد و  می‌توان گفت که طول عمر آن‌ها افزایش می‌یابد. به طور کلی هر چه که از  تجهیزات دقیق‌تری برای دستگاه‌های خود استفاده کنید، هزینه‌های کمتری را  برای تعمیرات آن‌ها صرف می‌کنید و این به نفع سرمایه شما خواهد بود.

در نهایت با آگاهی از این نکات و مواردی که در این باره وجود دارد،  می‌توانید از اشتباهات متداول در حین روانکاری تجهیزات خود جلوگیری کنید تا  اطمینان حاصل کنید که آن‌ها به خوبی کار می‌کنند.